czwartek, 10 grudnia 2020

piątek, 27 listopada 2020

"Rozdzióbią nas kruki, wrony..." - opracowanie lektury

Moi mili, 
pozostałam przy Stefanie  Żeromskim, ale tym razem opowiadanie dla szkoły średniej. Sugeruję zająć się rozrachunkiem z narodową przeszłością i porównaniem opowiadania Żeromskiego do etiudy filmowej Jana Holoubka. Zapraszam do lektury, wykorzystania materiału. Proszę o spostrzeżenia. 


czwartek, 26 listopada 2020

"Syzyfowe prace" - opracowanie lektury

Szanowni,
a może projekt zamiast klasycznego omawiania "Syzyfowych prac"? Wiem, minister zapowiada pominięcie tej lektury na egzaminie. Tym razem brakło mi wyczucia czasu i sytuacji. (Tylko kto mógł przewidzieć zmianę reguł gry w trakcie roku szkolnego? Tego i Behemot by nie wymyślił!) Mam nadzieję, że jednak zechcecie swoim życzliwym okiem rzucić na pomysł innego podejścia do lektury. A może nawet dla urozmaicenia (i w imię normalności) zechcecie go sprawdzić w praktyce? 
Jak zawsze zapraszam do lektury i wykorzystania. Czekam z utęsknieniem wielkim na komentarze. Wasze wpisy dają mi siłę do pracy. 

czwartek, 19 listopada 2020

Bitwa w Soplicowie - gra





Drodzy, 
widzę, że wielu z Was omawia aktualnie "Pana Tadeusza". Może pomysł na grę "Bitwa w Soplicowie" według scenariusza opracowanego w moim pomyśle lekcji (tutaj) się przyda? Bawcie się Wy i niechaj bawią się Wasze nad miarę zmęczone dzieciaki!
A o mnie też pamiętajcie. Odwiedzajcie mnie i dzielcie się ze mną swoimi spostrzeżeniami, propozycjami, może potrzebami... 

wtorek, 17 listopada 2020

"Gloria victis" - opracowanie lektury - gra dydaktyczna





Szanowni,
chodził za mną pomysł wykorzystania tego szablonu gry od dawna. W końcu znalazłam właściwy tekst literacki, którego omówienia ładnie wpasowało się w zasady gry. Przed Wami moja radosna twórczość: "Gloria victis" omówienie w formie gry! Znajdą tu uczniowie zarówno elementy gier dydaktycznych, jak i informacje potrzebne przy omówieniu lektury. Mam nadzieję, że pomysł chwyci. Ale sprawdzić musicie Wy. 
A potem mi napiszcie, jak to wyszło. Podzielcie się ze mną uwagami, czy nie zajmuje to zbyt dużo czasu, czy warto w taki sposób podchodzić do lektury. To gra jednoosobowa, więc pewnie nie wywoła wielu emocji, ale może pozwoli uczniom zapamiętać najważniejsze sprawy. Życzę powodzenia. 
Jak zawsze czekam na Wasze komentarze (Bardzo proszę o refleksje, należę do pokolenia nieobrazkowego, więc gify i serduszka mniej mi mówią niż tekst).

sobota, 14 listopada 2020

"Mistrz i Małgorzata" - opracowanie lektury

Dzień dobry, Miłe Czytelniczki i nie mniej Mili Czytelnicy,


mam dziś dla Was coś specjalnego. Bo na specjalne życzenie jednej z Pań zrobionego 😊, ale i specjalnego, bo to ukochana powieść Młodych. Oddaję opracowanie Mistrza i Małgorzaty z wielką tremą. Z jednej strony to lektura poziomu rozszerzonego, a ja formalnie na takim nigdy nie uczyłam (choć przygotowywałam licealistki do matury rozszerzonej), z drugiej - to powieść, do której mam bardzo osobisty stosunek. Starałam się, abyście mogli tu znaleźć nie tylko zbiór informacji o arcydziele literatury światowej, ale też inspirujące ćwiczenia i pomysły dydaktyczne. Jak mi to wyszło, ocenicie sami. 

Metaplan, an interactive worksheet by Radgor
liveworksheets.com
+

czwartek, 5 listopada 2020

Rozwój bloga


Szanowne Czytelniczki, Szanowni Czytelnicy,
jestem wzruszona. Bloga Zapiski polonistki prowadzę niewiele ponad rok. Zaczynałam we wrześniu 2019 roku, licząc, że zdobędę kilkunasto-, no może kilkudziesięcioosobowe grono czytelników. I to  byłoby trafne przewidywanie, gdyby brać pod uwagę liczbę obserwatorów. Skądinąd wiem jednak, że pojawiające się tu opracowania czyta znacznie więcej osób. Świadczy też o tym szybko wzrastająca liczba odsłon. Dostaję od Państwa sygnały, że lubicie moje materiały. Bardzo mnie to cieszy. 
Mam nadzieję, że uda mi się nadal z Państwem współpracować. Ostatnio często otrzymuję od Państwa prośby o opracowanie konkretnych lektur (właśnie "na zlecenie" opracowuję "Mistrza i Małgorzatę"). To miłe. Daje mi poczucie, że jestem komuś potrzebna, że jeszcze nie całkiem wypadłam z obiegu. Na emeryturze to niezwykle ważne. 
Z zażenowaniem proszę o  wsparcie. Mam kilka pomysłów, jak mogłabym rozwinąć różnorodność materiałów. Niestety, wiele szkoleń jest płatnych, dostęp do wersji profesjonalnych aplikacji również, a z dostępu szkolnego skorzystać nie mogę, bo nie pracuję. Proszę o zrozumienie.   

środa, 4 listopada 2020

Z legend dawnego Egiptu - opracowanie lektury



Kochani, 
dziś małe arcydzieło Bolesława Prusa - nowela "Z legend dawnego Egiptu". Można ją różnorako wykorzystać. Zarówno do rozważań nad nieprzewidywalnością losu i kruchością, znikomością człowieka, do przyglądania się noweli jako gatunkowi prozatorskiemu, jak i do rozmowy o władzy i władcach; racjach rozumu i serca; skuteczności i empatii. Można młodzieży podpowiedzieć, że Bolesław Prus temat Egiptu, faraonów, ludzkich namiętności, nadziei i marzeń podjął także w "Faraonie". A może ktoś zechce porównać sposób ujęcia tematu w noweli i filmie?
W opracowaniu znajdziecie Państwo - z tradycyjnych tematów - ćwiczenia dotyczące charakterystyki bohaterów, refleksję nad klęską Horusa, a także konstrukcję noweli. Tych, którzy lubią rozwiązania mniej typowe, zachęcam do refleksji epistemologicznej. 

 Życzę efektywnej i twórczej pracy. Zachęcam do dzielenia się swoimi odczuciami i myślami. Proszę o wsparcie. Chciałabym uzbierać na abonament na następny rok korzystania z Genial.ly. 

poniedziałek, 2 listopada 2020

"Ojciec Goriot" - opracowanie lektury


Szanowni, 
tym razem praca niezbyt obszerna. Opracowanie "Ojca Goriot" Honoriusza Balzaca. Krótko i z odniesieniami do współczesności. Życzę przyjemnej lektury i efektywnej pracy. Jak zawsze, czekam na Wasze komentarze i zwracam się z prośbą o wsparcie. 

poniedziałek, 26 października 2020

Cyprian Norwid Utwory wybrane - opracowanie

Szanowni,
nie publikowałam prawie cały październik. Nie dlatego, że postanowiłam odpocząć, nie z powodu choroby czy innych zdarzeń losowych. Pracowałam nad publikacją, którą dziś oddaję w Wasze ręce. Przyznam, że podeszłam do tematu ambitnie i wiele się przy okazji sama nauczyłam. Mam nadzieję, że opracowanie przypadnie Wam do gustu. 
Omówiłam w nim 25 utworów poetyckich i prozatorskich. Proponuję różnorodne metody pracy z poezją. Materiał ułożony jest w kręgi tematyczne, ale nie są one ani wewnętrznie, a ni zewnętrznie ze sobą ściśle powiązane, aby umożliwić Państwu swobodny wybór. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że nie macie tyle czasu, aby poświęcić poecie całe tygodnie pracy. Spodziewam się jednak, że lubicie różnorodność i macie młodzież o różnych zainteresowaniach i możliwościach. Właśnie po to, aby Wam ułatwić  wybór, opracowanie jest tak obszerne.
A teraz czekam na Wasze komentarze. Podzielcie się, proszę, ze mną przemyśleniami i pomysłami. 😍


czwartek, 8 października 2020

Propozycja


Kochani,
pracuję nad Norwidem. Zamarzyło mi się oddolne uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin czwartego wieszcza we wrześniu 2021 roku. 
Mam w związku z tym do Państwa pytania:
1. Co sądzicie o pomyśle urządzenia międzyszkolnego projektu MÓJ NORWID, którego celem byłoby popularyzowanie poezji romantyka i stworzenie okazji do artystycznych i literackich działań młodzieży oraz koncepcyjnych przedsięwzięć nauczycieli? 
Wyobrażam sobie, że uczestnik projektu - uczeń - opracowałby jeden utwór Norwida - taki, który mocno do niego przemawia. Napisałby esej i przygotował artystyczną prezentację utworu - w postaci recytacji, melodeklamacji, śpiewu albo jeszcze innej formy. Nauczyciel - uczestnik projektu - opracowałby scenariusz lekcji, na której pracowano by z jednym tekstem Norwida. Efektem projektu mogłyby być: 
a) blog projektu,
b) ebook z esejami młodzieży i scenariuszami lekcji nauczycieli;
c) publiczna prezentacja artystycznych interpretacji (być może nagranie?)
d) spotkanie lub e-konferencja podsumowująca projekt.
2. Czy chcielibyście wziąć udział w tak (lub podobnie) zakrojonym projekcie?
3. Czy zdecydowalibyście się na pracę w grupie, która miałaby przygotować przedsięwzięcie?
4. Czy umielibyście pozyskać sponsorów i mecenasów dla projektu?

poniedziałek, 5 października 2020

"Bracia Lwie Serce" - opracowanie lektury

Szanowni, 
proponuję zachęcić uczniów do przeczytania ciepłej, dobrej, choć wcale nie łatwej powieści o braterskiej miłości i przyjaźni, o umiłowaniu wolności, odpowiedzialności i szlachetności. Historia braci porusza, a jednocześnie stawia trudne problemy. 
Czy słuszna jest moja decyzja o umieszczeniu zadania dotyczącego sporu wokół samobójstwa braci? Omawiać tę kwestię czy nie? To niewątpliwie będzie każdorazowo decyzja znającego zespół uczniowski nauczyciela. Sama stoję na stanowisku, że trzeba uczyć dzieciaki również patrzenia krytycznego na arcydzieła.
Życzę miłej, inspirującej lektury. Czytajcie, wykorzystujcie, komentujcie. 
 

wtorek, 29 września 2020

"Nie-Boska komedia" - opracowanie lektury



Szanowni Państwo, 
 skończyłam opracowywać "Nie-Boską komedię" Zygmunta Krasińskiego. Propozycja zawiera ćwiczenia dramowe, podczas których uczniowie mają zastanowić się nad istotą rewolucji. Ważne, aby po zakończeniu ćwiczeń podjęli dyskusję, czy rewolucja to dobry sposób wprowadzania zmian. Przy opracowywaniu cyklu korzystałam z pomysłu Weroniki Łucyk <<Oblicza rewolucji – wokół „Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego>> publikowanego w Teatrotece Szkolnej. Cenną pomocą były także lekcje przygotowane przez Grzegorza Kotłowskiego, emitowane przez TVP. Linki do oryginalnych materiałów znajdziecie Państwo w Źródłach. 

 Nie wiem, jak się Państwu będzie pracowało z tym materiałem. Nie miałam możliwości sprawdzenia, a dawno już dramatu Krasińskiego nie omawiałam. 

Zapraszam do lektury i ewentualnego skorzystania z pomysłu. Komentujcie, proszę. Chcę się od Was uczyć😄

wtorek, 22 września 2020

"Kordian" Juliusza Słowackiego - opracowanie lektury

Proszę Państwa, 
oto kolejne opracowanie lektury obowiązkowej. Zadbałam, abyście się nie nudzili. Ani Wy, ani Wasi uczniowie. Materiału jest sporo. Formy pracy przeróżne. Od muzycznych rytmów rapu przez budowanie dramowych scenek do napisania scenariusza filmowego. I jakby tego było mało jeszcze coś na dokładkę. Ale o tym sza! Czytajcie, wykorzystujcie, komentujcie (i jeśli chcecie i możecie, wesprzyjcie blog).

Kordian - akt III - chronologia wydarzeń

Na potrzeby opracowania przygotowałam gierkę z aktu III Kordiana. Może przyda się też komuś, kto z całości nie będzie chciał skorzystać. :)

poniedziałek, 21 września 2020

sobota, 19 września 2020

"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - opracowanie lektury

Szanowni, 
przedstawiam Państwu kolejne opracowanie lektury. Tym razem zmierzyłam się ze znakomitą powieścią Fiodora Mikołajewicza Dostojewskiego "Zbrodnia i kara", która znów wróciła na listę lektur obowiązkowych. Powieść piękna, mądra i dobra. Pozycja raczej lubiana przez młodzież. Tym bardziej zależało mi, aby zaproponować ciekawy sposób jej oglądu. W sumie jestem zadowolona z efektu, choć oczywiście mam mnóstwo wątpliwości. Najważniejsza z nich dotyczy głównej bolączki polonistów. Czy nauczyciel znajdzie dość czasu, by spokojnie się nad tekstem pochylić? Nie wiem, ale wiem, że warto. Zachęcam Państwa do tego. 
Przyjemnej lektury i owocnej pracy :) Proszę, zostawcie ślad, że czytacie :).

czwartek, 10 września 2020

"Potop" Henryka Sienkiewicza - opracowanie lektury

 




Szanowni, 

oddaję Wam opracowanie "Potopu". Oczywiście, nie jest ono pełne, ale w szkole chyba nikt nie wygospodaruje tyle czasu, ile można by poświęcić tej powieści. W zamyśle jest to propozycja, która wpisuje losy Kmicica w monomityczny schemat podróży bohatera. Analiza dokonana podczas zajęć ma za zadanie pokazać, że dzieło Sienkiewicza jest mocno zakorzenione w kulturze światowej, a Kmicica jako bohatera możemy omawiać zarówno w kontekście Prometeusza czy Jazona, jak i Froda czy Harrego Pottera. Sugeruję wprowadzenie zagadnień związanych z sarmatyzmem i rozmowę o zaletach i wadach szlachty sarmackiej zakończoną refleksją o zjawiskach ksenofobicznych dziś. W jednym z zadań odwołuję się do artykułu Stefana Chwina, który "Potop" nazywa "zatrutym ciasteczkiem". Z drugiej strony zależało mi na tym, aby pokazać młodzieży koncepcję Sienkiewicza, który tak przedstawia tło historyczne, by  uwypuklić, że droga bohatera od błędów do ich naprawienia jest zbieżna z losami narodu, który najpierw błądzi, by potem powstać przeciw wrogowi i naprawić zło. Zdecydowałam, że nie należy pominąć też kontrowersji, jakie budził i budzi Sienkiewicz. Uczniowie otrzymują pokaźny zestaw opinii o pisarstwie noblisty. Od prowadzącego zajęcia nauczyciela będzie zależało, w jakim stopniu wykorzysta teksty źródłowe. Wydaje mi się, że warto też przy okazji lektury omówić archaizację oraz zagadnienia związane z edukacją filmową. Opracowanie kończy propozycja badania opinii publicznej i dyskusji o dzisiejszym odbiorze utworu.  

środa, 9 września 2020

Bohaterowie "Potopu" Zgadnij, kto to

 Kolejna gierka z powieści Sienkiewicza. Na podstawie informacji należy zidentyfikować bohatera. 


Kmicic - cytaty

 Zaczęłam pracę nad opracowaniem "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Znów przygotowywane gierki będę publikowała oddzielnie, bo może wykorzystacie je Państwo niezależnie od całej propozycji. Tym razem zestaw cytatów charakteryzujących Andrzeja Kmicica (zainspirowany Serwisem Hamlet). Można go wykorzystać w ten sposób, że uczniowie losują kilka kart, nazywają i uzasadniają ujawnione w cytatach cechy osobowości Kmicica. 

niedziela, 6 września 2020

"Lalka" Bolesława Prusa - opracowanie

 


Z "Lalką" mogłabym się nie rozstawać. Wybaczcie mi więc, że propozycja jej omówienia jest tak obszerna. Naprawdę wyrzuciłam co najmniej jeszcze raz tyle pomysłów. Czuję wyraźny niedosyt, choć wiem, że w szkole nie ma tyle czasu, by delektować się lekturą. Wiem też aż nadto dobrze, że nie będziecie mieć Państwo luksusu omawiania utworu Bolesława Prusa tylko z młodzieżą dobrze znającą tekst 😓 Dlatego w propozycji jest tak dużo cytatów i pracy na fragmentach. Mam nadzieję, że daję Wam narzędzie skuteczne i ciekawe. Częstujcie się, proszę. 

sobota, 5 września 2020

Wokulski - człowiek o wielu twarzach

 


Postanowiłam oddzielnie opublikować gry dotyczące "Lalki". Łatwiej je będzie można znaleźć i wykorzystać.  😊


Motywy w "Lalce" - koło fortuny

 


Pracuję nad opracowaniem "Lalki" Bolesława Prusa. Dla potrzeb tegoż pomysłu przygotowałam koło fortuny w Wordwallu. Pomyślałam jednak, że warto je opublikować również oddzielnie, bo może się przydać przy maturalnych i nie tylko maturalnych powtórkach.  Upubliczniam więc. Proszę, częstujcie się. 😊

  

środa, 2 września 2020

Wakelet Bolesław Prus - "Lalka"

 Szanowni,

tym razem postąpię inaczej niż zwykle. Zamiast najpierw wypracować własną koncepcję metodyczną i na jej zakończenie podać źródła, najpierw opublikuję najciekawsze znalezione w sieci materiały, a dopiero za kilka dni przedstawię swój pomysł. Powodów takiego podejścia jest kilka. Po pierwsze i najważniejsze, wiem, że część z Was z niecierpliwością czeka na materiały o "Lalce". Po drugie, rzeczonych materiałów jest tak dużo, że można w ich gąszczu zginąć. Wszystkie wydają się godne uwagi, ale przecież nie można do matury bawić się jedną powieścią. Może zechcecie Państwo skorzystać z mojego wyboru, który na pewno jest daleko niedoskonały, ale pozwala chyba wykorzystać ciekawy materiał. Trzeci powód ma naturę bardziej osobistą. Poznaję nowe narzędzie Wakelet i postanowiłam je sprawdzić. 

Zapraszam do zajrzenia do kolekcji. Jak zawsze proszę o uwagi.

  

wtorek, 1 września 2020

Na początek roku szkolnego



To już trzeci rok szkolny, który zaczyna się beze mnie. Mimo to ciągle jeszcze żyję rytmem szkolnym. 

Dawniej pierwszego września składałam życzenia moim wychowankom i podopiecznym. Dziś zrobię to w stosunku do Państwa, moich Czytelników. 

Życzę Wam, aby ten trudny a zaczynający się wielkim chaosem i niepewnością rok okazał się ostatecznie rokiem dobrym, bez zawirowań i konieczności zdalnego nauczania. Aby dał Wam mnóstwo satysfakcji, inspiracji i poczucia sensu, a Waszym uczniom przyniósł ciekawość i entuzjazm w zdobywaniu wiedzy. Niech to będzie rok wzajemnej serdeczności, uważności i radości. Nie dajcie się ani Covidowi ani błędom systemu, ani zmęczeniu i wypaleniu! 

Mam nadzieję, że będziecie do mnie zaglądać i polecać mój blog kolegom i koleżankom, którzy go jeszcze nie znają. Ze swojej strony obiecuję pracować wytrwale, ile mi sił starczy. Będę Was zamęczać prośbami o uwagi do porzucanych materiałów. A poza tym uśmiechnijcie się serdecznie, uszy do góry i...   powodzenia!


poniedziałek, 24 sierpnia 2020

"Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza. Opracowanie lektury

 Szanowni,

kolejne opracowanie lektury zdążyłam przygotować jeszcze przed początkiem roku szkolnego. Myślę, że to dobrze, bo ci z Państwa, którzy zdecydują się z niego skorzystać, mogą sobie to spokojnie zaplanować. Co proponuję: skoncentrowanie uwagi na tragizmie Konrada Wallenroda, uważne przyjrzenie się kreacji Aldony (z tego jestem dumna!) i  refleksję na temat roli barda w kulturze (nie tylko romantycznej). Przy tym ostatnim zagadnieniu pozwoliłam sobie na osobisty wątek. Mam nadzieję, że Wy i uczniowie mi to wybaczycie. 

Zatem zapraszam. Częstujcie się i komentujcie. 

środa, 19 sierpnia 2020

"Lilla Weneda" Juliusza Słowackiego. Opracowanie lektury

 

Szanowni Państwo,

przedstawiam pomysł na zrealizowanie "Lilli Wenedy" na poziomie rozszerzonym. W przygotowanym materiale znajdą Państwo linki do tekstu, słuchowiska, czytania dramatu oraz materiały pomocnicze. Pracę nad lekturą proponuję zacząć od przyjrzenia się inspiracjom Słowackiego. Temat może okazać się fascynujący dla miłośników fantasy. Do świata przedstawionego wejdźmy przez grę skojarzeń, a charakterystyki bohaterów niech uczniowie opracują w postaci mapy myśli. Ważne wydaje się, aby młodzież poszukała w dramacie Słowackiego treści współczesnych. Dobrym wprowadzeniem w dyskusję jest zapis czytania w reżyserii Anny Augustynowicz. Mam nadzieję, że prezentowany materiał okaże się przydatny.  


Koło Fortuny z Lillą Wenedą

 

Proponuję inny niż tradycyjny sposób sprawdzenia znajomości lektury i uporządkowania wiedzy o świecie przedstawionym. Gra wprowadza do świata przedstawionego i proponuje uczestnikom omówienie motywów. Chociaż w "Kole..." przy każdym zadaniu wskazana jest tylko jedna poprawna odpowiedź, powinniśmy być elastyczni. Jeśli uczeń powiąże motyw z inną niż wskazana postacią, trzeba to nagrodzić. Miłej zabawy. 

niedziela, 16 sierpnia 2020

Kraina Składni. część I. Zdanie pojedyncze

 


Szanowni Państwo, 

oddaję w Wasze ręce pierwsze większe opracowanie zagadnień językowych - pierwszą część Krainy Składni . Prezentacja pomyślana jest jako zbiór najważniejszych wiadomości i ćwiczeń dla szkoły podstawowej. Zakładam, że będzie ona wykorzystywana od klasy czwartej do ósmej, choć w końcowych klasach pewnie jako materiał do powtórzeń. Pod tytułami poszczególnych stron znajdziecie cele operacyjne. Będę niezwykle wdzięczna, jeśli zechcecie się Państwo ze mną podzielić swoimi uwagami i przemyśleniami. 

Życzę przyjemnej lektury i owocnej pracy z prezentacją.



sobota, 8 sierpnia 2020

Porządki

Dzień dobry,
wakacje to całkiem naturalny czas gruntownych porządków. Przy tych realnych w czasie upału wysiadam, ale to własnie skłoniło mnie, żeby wprowadzić na blogu kilka zmian. Mam nadzieję, że nowe zakładki okażą się funkcjonalne i ułatwią Państwu wyszukiwanie materiałów. Zapraszam do odwiedzin i do napisania mi, co jeszcze powinnam zmienić dla Waszej wygody. 
Z weekendowym słonecznym pozdrowieniem 
Autorka

Dziady cz. III - opracowanie

Szanowni Państwo,
miło mi, że mam dla Was wakacyjną niespodziankę. Wiem, że jeszcze korzystacie z zasłużonego urlopu, że jest środek wakacji i to nie czas myśleć o szkole, ale wydaje mi się, że z przyjemnością odetchniecie, kiedy sobie uświadomicie, że możecie się nie głowić nad pomysłem na omówienie "Dziadów" części III. Tym razem proponuję Państwu opracowanie będące połączeniem moich pomysłów na pracę z lekturą ze sporym zestawem materiałów pomocniczych. Zawsze mi dużo czasu pochłaniało wyszukiwanie odpowiednich tekstów, więc postanowiłam ułatwić zadanie swoim Czytelnikom. 
Zapraszam do lektury i życzę satysfakcji w prowadzeniu lekcji o dramacie Mickiewicza.

środa, 15 lipca 2020

"Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego - opracowanie lektury

Wywiązałam się z wakacyjnego zobowiązania. Przyznaję, napracowałam się. Materiałów metodycznych jest jak na lekarstwo. Opracowań naukowych trochę, choć nie wszystkie dostępne. Proponuję Państwu pewną koncepcję. Nie wiem, na ile przydatną. Zdaję sobie sprawę, że nie można wszystkiego omówić, ale macie Państwo możliwość wyboru. Nie zaplanowałam omawiania spektaklu w reż. Andrzeja Wajdy, choć szczerze polecam to przedstawienie. Oczywiście można je porównać z tekstem Wyspiańskiego i zastanowić się, na ile zmiany wprowadzone przez reżysera uatrakcyjniają dramat.  Mam nadzieję, że dzięki zaplanowanym ćwiczeniom i materiałom uczniowie dobrze poradzą sobie z tym trudnym tekstem. 



niedziela, 5 lipca 2020

Opracowanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

W wakacyjnym tempie, bez pośpiechu, spokojnie i powoli powstają następne opracowania lektur. Tym razem proponuję Państwu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W pomyśle prezentacja zawiera zarówno niezbędne uczniowi informacje o dramacie i kontekstach, jak i ćwiczenia i zadania dla ucznia. Znalazło się tu sporo ćwiczeń w czytaniu tekstów nieliterackich, zadania na podstawie tych tekstów, streszczenie artykułu i zadania analityczne do poszczególnych scen i zagadnień. Nie mogło zabraknąć również polecenia napisania dłuższej wypowiedzi i zadania rozwijającego ciekawość uczniów. Mam nadzieję, że praca przysłuży się dobrze zarówno polonistom, jak i uczniom, a w szczególności maturzystom. 

czwartek, 18 czerwca 2020

Prośba przed wakacjami

Szanowni Państwo, 
chcę dziś Państwu podziękować za wszystkie miłe słowa, jakie od Was dostałam, za sprawianie mi wielkiej radości ze świadomości, że nie dałam się całkiem wyzłomować i mimo że nie pracuję, mogę być użyteczna i działać na rzecz polskiej edukacji. Zamierzam z uporem maniaka kontynuować, co zaczęłam. 
I z tą myślą wiąże się moja dzisiejsza prośba do Państwa. Nie mam własnych doświadczeń dotyczących zdalnego nauczania. Napiszcie mi, proszę, co się sprawdza najbardziej: prezentacje, opracowania całych lektur, poszczególne scenariusze, całe cykle spotkań? A może z Waszych doświadczeń wynika coś jeszcze? 
Wszystkie Wasze uwagi skrzętnie pozbieram i wykorzystam w dalszej pracy.
Liczę na Wasze komentarze pod postem. 
Kochani, zbliżają się wakacje. Zasłużyliście na nie jak nigdy! Odpocznijcie! Nabierzcie sił! Carpe diem!

wtorek, 26 maja 2020

"Makbet" - opracowanie lektury


Miło mi oddać w Państwa ręce opracowanie "Makbeta". Tym razem propozycja analizuje różne aspekty  lektury. Zdaję sobie sprawę, że wszystkiego nie da się omówić, ze wszystkim zdążyć, ale dobrze mieć wybór, mam nadzieję, ciekawych propozycji. 
Zajęcia dotyczące charakterystyki Makbeta zostały opracowane tak, by uczniowie mieli wybór sposobu ich realizacji. Proponuję, by wcielili się w role PROFILERA (pomysł zawdzięczam pani Iwonie Bąk - serdecznie dziękuję), DZIENNIKARZA ŚLEDCZEGO lub UCZNIA.  Nie informuję w opracowaniu, że zadania mają różny stopień trudności, choć zakładam, że uczniowie niezainteresowani literaturą wybiorą rolę UCZNIA. 
W opracowaniu wykorzystałam również propozycję Sharespeare`s Globe Theatre, który prowadzi projekt Gry z Szekspirem, a w tym roku zajmuje się właśnie "Makbetem". Przedstawienie w tym teatrze można obejrzeć na kanale YouTube link (wrażenie niesamowite :) )

środa, 20 maja 2020

Świętujemy



Bardzo się cieszę. Kiedy uruchamiałam Zapiski polonistki miałam nadzieję, że uda mi się zainteresować blogiem koleżanki z byłej szkoły, może kilkoro uczniów, może garstkę absolwentów i paru znajomych... 
Rzeczywistość znacznie przerosła moje oczekiwania. Z bloga do tej pory skorzystało już ponad 100 000 osób! To niesamowite. Najatrakcyjniejsze propozycje mają już po kilka tysięcy wejść! 
Jakże się cieszę, że nie piszę wyłącznie po to, by zaśmiecać wirtualną przestrzeń, że są tacy, którzy się nad moimi pomysłami pochylają i być może z nich korzystają! Czy może być większe szczęście dla zwariowanej emerytki tęskniącej za szkołą?   

czwartek, 14 maja 2020

Opowieść o pannie z jeziora. "Świtezianka" Adama Mickiewicza

Z pewną nieśmiałością publikuję dzisiejszy post. To mój pierwszy escape room. Nawet nie wiem, czy można to tak nazwać. Zależało mi raczej na zrobieniu materiału, który ma doprowadzić uczniów do zrozumienia i zapamiętania "Świtezianki". Mam nadzieję, że będzie to sympatyczna przygoda. 
Z wdzięcznością przyjmę wszelkie uwagi, tak merytoryczne, metodyczne, jak i techniczne. 
Kod zajęć na Clasroom tfdma2x
    

poniedziałek, 11 maja 2020

"Hamlet" Williama Szekspira - opracowanie lektury

Przygotowałam opracowanie "Hamleta". Trudno to nazwać cyklem spotkań. W zamyśle to seria rozważań wokół lektury z ćwiczeniami dla uczniów. Materiału jest sporo, choć pomysłów jeszcze więcej. Nie wiedziałam, dla jakich uczniów opracowuję lekturę. Dlatego znajdziecie tu Państwo i zadania trudne, wymagające, i takie,  które bez większego wysiłku powinni rozwiązać wszyscy. W prezentacji zamieściłam też przykładowe rozwiązania trudniejszych zadań, ale na ekranie pojawią się one dopiero po 100 sekundach. Chodziło mi o uniknięcie sytuacji, w której uczeń zanim zaczął myśleć, już dostał gotową "jedynie słuszną ideologię". I tu mam do Was pytanie: czy byłoby Wam wygodniej, gdyby takie podpowiedzi czy rozwiązania znalazły się na końcu prezentacji? 
Kod zajęć: xse33ja
Classroom link: https://classroom.google.com/u/0/w/MTI0NDIyNjkwNzQ5/tc/MTAwNTg1MDcxMjgx Kod zajęć xse33ja

poniedziałek, 4 maja 2020

Opracowanie "Romea i Julii"

Tydzień intensywnie pracowałam. Jestem z siebie dumna, że mogę Państwu oddać w ręce opracowanie "Romea i Julii" Williama Szekspira. 
Mam nadzieję, że dobrze przysłuży się młodzieży. 

Wdzięczna będę za komentowanie, rozpowszechnianie, szczególnie wśród polonistów i, oczywiście, wykorzystywanie.  

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

"Odprawa posłów greckich" - opracowanie



Jeśli masz ochotę wesprzeć działanie bloga, przyczynić się do jego rozwoju, możesz dokonać wpłaty na konto: 
Radosława Górska
Nr 08 1050 1764 1000 0097 3292 8016
z dopiskiem: blog edukacyjny



Szanowni Państwo,
zgodnie z obietnicą złożoną niektórym z Was, przygotowałam materiał do omówienia "Odprawy posłów greckich". Wiem, że ten utwór budzi kontrowersje i niechęć niektórych nauczycieli. Pisany staropolszczyzną, której sparafrazowanie na współczesną-y język jest zadaniem trudnym i dosyć żmudnym, zrozumienie przesłania wymaga wiedzy zarówno z mitologii jak i historii, a podjęta problematyka może się wydawać odległa od myśli współczesnej młodzieży. Dlatego zdecydowałam się na początku prezentacji zebrać najistotniejsze informacje o utworze i zaproponować obok tekstu i audiobooka (amatorskiego), spektakl przygotowany dla Telewizji Polskiej, a wyreżyserowany przez Zbigniewa Zapasiewicza. Jestem przekonana, że jeśli młodzież ma coś zrozumieć z tragedii Kochanowskiego, to powinna ten spektakl obejrzeć (53 min). Kolejne 3 slajdy to propozycja ćwiczeń skupionych wokół polityczności Odprawy. Uczniowie ćwiczą analizę i interpretację teksu, wnikliwe czytanie teksów popularnonaukowego i publicystycznego, redagują Kodeks Etyczny Polityka i dyskutują o aktualności najstarszego polskiego dramatu. 

piątek, 24 kwietnia 2020

Ojczyzna w "Panu Tadeuszu". Arkadia? Niezupełnie...

Szanowne, Szanowni,
dzisiaj już ostatnia część z cyklu "Pan Tadeusz" w szkole podstawowej. Zadanie przed uczniami dosyć trudne. Trzeba scharakteryzować szlachtę i uogólnić swoją wiedzę o epopei, aby wysnuć wnioski na temat niejednowymiarowego obrazu ojczyzny w dziele. Mam nadzieję, że piętnastolatki sobie z takim uogólnieniem poradzą. Ufam, że na tyle poważnie traktowaliśmy ich, że teraz nie będą mieć obaw przed wyrażaniem własnych ocen. 
Zwracam się do Państwa z prośbą o uprzejmość. Jeśli zechcecie skorzystać z propozycji, proszę, napiszcie mi, co się udało, a z czym były trudności. Sama, niestety, nie mogę sprawdzić w praktyce, ale żywię szczerą nadzieję, że Państwo pozwolicie mi zweryfikować pomysły. 


czwartek, 23 kwietnia 2020

Pejzaże słowem malowane - opisy przyrody w "Panu Tadeusza"


Kochani, 
oddaję dziś Wam prezentację, która umożliwia realizację przedostatniego zagadnienia z cyklu dotyczącego "Pana Tadeusza" w  szkole podstawowej. 
Myślę jednak, że zgromadzony tu materiał może też służyć jako powtórka przed maturą. Być może niektóre zadania wydadzą się maturzystom zbyt proste, ale warto je wykonać, czasem uczniowie umieją wykonać trudniejsze zadania, a niespodziewanie w prostych popełniają błędy.
Jak zawsze proszę o wszelkie uwagi i dzielenie się ze mną doświadczeniami w pracy z prezentacją. 

niedziela, 19 kwietnia 2020

Zdążyć przed Panem Bogiem

19  kwietnia 2020 roku - 77 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Heroicznego boju o ... prawo do godnego umierania. Warto przypomnieć reportaż "Zdążyć przed Panem Bogiem" nie tylko, by uczcić bohaterskich powstańców, ale również, by oddać cześć wszystkim tym, którzy umierali w heroicznym milczeniu. O ich godność upomina się w wywiadzie Marek Edelman.  
Będzie więc rocznicowo i przedmaturalnie. To nie jest gotowy scenariusz spotkania. To tylko zebrane niektóre wiadomości o getcie warszawskim i książce Hanny Krall
"Zdążyć przed Panem Bogiem"


























piątek, 17 kwietnia 2020

Koncert Jankiela - -historia Polski muzyką opowiedziana

Szanowni Państwo, 
dzisiejszy pomysł dotyczy ulubionego przeze mnie fragmentu "Pana Tadeusza". Ilekroć go mówię (czytam), tylekroć próbuję sobie wyobrazić, jakby to brzmiało na cymbałach. Niestety, nikt jeszcze tego koncertu na cymbałach (samych) nie zagrał. Widocznie nikt nie dorównał Jankielowi w "guście i talencie" (a może Mickiewicz trochę odpłynął). Podobno pomysł koncertu zrodził się na jednej z improwizacji Szopena. Oddaję do Państwa dyspozycji dwie części spotkania poświęconego analizie tego fragmentu. 


Ostatnia uczta staropolska w Soplicowie


Szanowne, Szanowni,
przygotowałam kolejne spotkanie w cyklu "Pan Tadeusz" w szkole podstawowej. Tym razem proponuję uczniom, aby wcielili się w pomocników Wojskiego i napisali zaproszenia na ucztę staropolską, zaprojektowali podziękowania, uwspółcześnili nieco menu i nauczyli się kroków poloneza. Mam nadzieję, że będą się dobrze bawić. 

środa, 15 kwietnia 2020

Przemiana wewnętrzna Jacka Soplicy


Witam cieplutko po Świętach. 
Oddaję w Państwa ręce prezentację poświęconą metamorfozie Jacka Soplicy, która stanowi kolejną lekcję cyklu dla szkoły podstawowej. Serdecznie dziękuję autorce strony Galeria Postaci Literackich, Julii Rupińskiej, która dzieli się ze światem edukacji swoim talentem. Pozwoliłam sobie wykorzystać Jej rysunki. 







sobota, 11 kwietnia 2020

Życzenia


unsplash-logoKouji Tsuru

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Bitwa - scenariusz gry planszowej



Mili czytelnicy,
oddaję dziś Państwu pomysł na lekcję polskiego w szkole podstawowej (a może nie tylko?). To kolejne spotkanie w cyklu "Pana Tadeusza", ale może to być także jedna z lekcji powtórkowych, a nawet takich trochę lżejszych, podsuwających pomysł na rozrywkę. Na potrzeby tego spotkania przygotowałam prezentację z fragmentami audio księgi IX epopei. Prezentacja zawiera pewien pomysł na grę, ale może on być traktowany również jako inspiracja do własnych poszukiwań. 

Mam gorącą prośbę. Jeśli komuś z Państwa uda się nakłonić młodzież do realizacji pomysłu, przyślijcie mi zdjęcia. Bardzo jestem ciekawa, jak młodzież poradziłaby sobie z zadaniem. 
W scenariuszu wykorzystałam planszę do gry, którą pobrałam ze strony Specjalni.pl

sobota, 4 kwietnia 2020

Zajazd na Soplicowo - tworzymy komiks

"Pan Tadeusz" nie musi być nudny i trudny. Można nakłonić uczniów, by czerpali z niego pomysły do rozwijających zabaw. Tym razem proponuję utworzenie komiksu "Zajazd na Soplicowo". Przy takim założeniu młodzież chętniej przeczyta i postara się zrozumieć niełatwą przecież Księgę VIII. Tworzenie komiksu uczy analitycznego myślenia, skłania do selekcji materiału i zwięzłego redagowania wypowiedzi bohaterów. A także pośrednio do wnikliwego czytania obrazów. Same korzyści. Jeśli jeszcze uczniowie zdecydują się pracę wykonać ręcznie, będą mieli chwilę przerwy od komputera, o co w dobie nauczania zdalnego powinniśmy się szczególnie starać. Zapraszam Państwa do lektury mojego pomysłu. Na końcu link i kod dostępu do Classroom Google.  

Wypowiedź ustna - "Skąpiec"

Szanowni, tym razem coś na specjalną prośbę. Obiecałam, więc zrobiłam. Spójrzcie, może się Wam przyda.