dzisiejszy pomysł dotyczy ulubionego przeze mnie fragmentu "Pana Tadeusza". Ilekroć go mówię (czytam), tylekroć próbuję sobie wyobrazić, jakby to brzmiało na cymbałach. Niestety, nikt jeszcze tego koncertu na cymbałach (samych) nie zagrał. Widocznie nikt nie dorównał Jankielowi w "guście i talencie" (a może Mickiewicz trochę odpłynął). Podobno pomysł koncertu zrodził się na jednej z improwizacji Szopena. Oddaję do Państwa dyspozycji dwie części spotkania poświęconego analizie tego fragmentu.
Witam Cię serdecznie na kolejnym spotkaniu! Życzę miłego dnia.
Dziś chcę Ci zaproponować wsłuchanie się w brzmienie cymbałów i przyjrzenie się jednemu z najpiękniejszych fragmentów "Pana Tadeusza" - fragmentowi księgi XII - koncertowi nad koncertami. Ponieważ materiał jest obszerny, podzielmy spotkanie na dwie części. Postawmy sobie dwa cele: 1. zaobserwować, jak Jankiel muzyką opowiada historię Polski; 2. podpatrzeć, jak Adam Mickiewicz słowami oddaje muzykę.
Część I
Skupimy się na muzyce, która opowiada historie Polski.
Zacznijmy od ustalenia znaczenia słowa koncert. Zajrzyj do Słownika języka polskiego. Zdecyduj, w którym znaczeniu używa tego słowa Mickiewicz nazywając grę Jankiela "koncertem nad koncertami". A może łączy dwa znaczenia? Podziel się swoimi uwagami na czacie.
Koncert na cymbałach... a co to były cymbały i jak się na nich grało? Obejrzyj krótki film, w którym Grzegorz Markocki gra mazurka na cymbałach.
Zbierzmy teraz informacje o Jankielu. W dokumencie Jankiel - cytaty znajdziesz wybrane z epopei ważne fragmenty na temat bohatera. Na zielono zaznaczyła informacje o źródłach zarobkowania i stosunku do pracy i pieniędzy; na niebiesko - informacje dotyczące talentu Jankiela, a na żółto fragmenty dostarczające wiedzy o jego stosunku do Polski. Uważnie przeczytaj zgromadzone cytaty, a następnie uzupełnij notatkę na LearningApps - Jankiel.
Pora wysłuchać koncertu nad koncertami.
Bohaterowie epopei żywo, spontanicznie reagowali na muzykę Jankiela. Niewątpliwie wszystko zrozumieli, bo opowiadała o wydarzeniach, które miały miejsce w niedalekiej przeszłości. Wielu z nich było ich uczestnikami. Ty natomiast masz prawo nie wszystko rozumieć, wiedzieć. Dlatego przyda Ci się wykład Koncert Jankiela - historia zagrana na cymbałach.
Wysłuchaj go uważnie, a potem sprawdź, czy prawidłowo pamiętasz. LearningApps - Historia Polski muzyką opowiedziana.
Sprawdź, jakie reakcje budzi muzyka Jankiela.
W tym celu wyszukaj w tekście epopei odpowiednich fragmentów i określ nastrój muzyki i reakcję słuchaczy. Pracę wykonaj w dokumencie Koncert Jankiela - reakcja słuchaczy. W programie WordArt wykonaj chmurę wyrazów pt. Koncert Jankiela. (Moja propozycja) Niech to będzie Twoje podsumowanie tej części spotkania.
Skoncentrujemy się na poezji, która opisuje muzykę.
Wysłuchaj ponownie Koncertu Jankiela, śledź tekst oczami.
Wyszukaj w tekście środki stylistyczne, którymi Adam Mickiewicz oddał piękno muzyki Jankiela. Pracuj w dokumencie Środki stylistyczne w koncercie Jankiela. Komentarze wskazują, jakich środków powinieneś szukać we wskazanym wersie. Znajdź je i edytuj komentarz, aby odpowiedzieć. Odpowiadasz, dając przykład środka i pisząc, jaki efekt uzyskał poeta przez jego zastosowanie. Komentuj też wpisy kolegów. Dyskusja odbędzie się w komentarzach.
A może i Ty masz talent i potrafisz opisać słowem muzykę? Wsłuchaj się w przepiękny utwór - polonez Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny" grany na cymbałach i akordeonie. Jeśli masz ochotę spróbuj opisać chociaż fragment muzyki.
Dziękuję Ci serdecznie za spotkanie. Jeśli pracowałeś sumiennie, masz prawo czuć się zmęczony, ale jestem pewna, że również usatysfakcjonowany.
Link do Classroom:
Kod zajęć: ecyi62y
xd
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńRewelacja!
OdpowiedzUsuńrel
OdpowiedzUsuńJD
OdpowiedzUsuń