Temat: Podsumowanie
projektu: W greckim teatrze…
Motto:
Plecy
prosto, głowa do góry, pewny krok – tak wygląda wiara we własne możliwości.
Główne zagadnienia lekcji:
Przed uczniami stoi bardzo
emocjonujące zadanie. To pierwsza prezentacja efektów samodzielnych zmagań z
rozległym materiałem. Do nauczyciela i jego uczniów należy decyzja, czy ta
prezentacja ma odbyć się na forum klasy czy publicznie (w gronie wszystkich klas
pierwszych, przed całą szkołą, w gronie zainteresowanych chętnych uczniów,
przed maturzystami, dla których stanowiłaby świetną powtórkę ze starożytności itp.).
Decyzja ta powinna zapaść podczas obowiązkowych konsultacji, z pewnym
wyprzedzeniem. Przebieg spotkania będzie uzależniony od wybranej formy.
Niniejszy scenariusz przewiduje, że prezentacja odbędzie się na forum
klasy.
Lekcja poświęcona sprawozdaniu z
realizacji projektu edukacyjnego W
greckim teatrze... Każda grupa przedstawi pakiet edukacyjny obejmujący
treści obowiązkowe i fakultatywne. Ze względu na ograniczenia czasowe uczniowie
nie prezentują całego pakietu, a jedynie wybrane elementy fakultatywne w
całości lub we fragmentach. Na obowiązkowych konsultacjach dyskutowali z
nauczycielem, jaki będzie zakres prezentacji. Każda grupa ma do dyspozycji 15
min. Od liczby grup zależy, czy na
zajęcia trzeba poświęcić jedną czy dwie godziny lekcyjne. Planując zajęcia,
nauczyciel powinien uwzględnić czas na ewaluację projektu.
Cele lekcji:
Kształcenie
literackie i kulturowe
Uczeń:
§
rozumie podstawy
periodyzacji literatury; poprawnie sytuuje w starożytności dramaty antyczne i ich twórców;
§
przedstawia tragedię
starożytną i komedię
jako gatunki literackie; opisuje ich budowę,
cechy, podaje przykłady; definiuje
pojęcia związane z dramatem antycznym;
§
rozpoznaje w utworze
literackim tragizm i komizm; przedstawia antyczną koncepcję tragizmu i odnosi
ją do konkretnych utworów;
§
wykazuje się znajomością i rozumieniem innych
niż obowiązkowe dramatów
antycznych;
§
rozpoznaje wartości
uniwersalne obecne w poznanych dramatach
antycznych;
§
wykazuje się rozumieniem pojęć motywu i toposu; dostrzega
żywotność motywów antycznych w kulturze;
§
przetwarza i hierarchizuje informacje z tekstów popularnonaukowych i naukowych;
§
wykorzystuje teksty
naukowe w interpretacji dzieła sztuki;
§
określa wpływ starożytnego teatru
greckiego na rozwój
sztuki teatralnej; rozumie
pojęcie katharsis i charakteryzuje
jego rolę w kształtowaniu odbioru dzieła.
tworzenie wypowiedzi
Uczeń:
·
buduje wypowiedź w sposób świadomy, ze znajomością jej funkcji językowej, z uwzględnieniem celu
i adresata, z zachowaniem
zasad retoryki;
·
tworzy spójne
wypowiedzi w następujących formach gatunkowych: wypowiedź o charakterze
argumentacyjnym, referat, definicja, hasło encyklopedyczne, notatka
syntetyzująca;
·
w interpretacji
przedstawia propozycję odczytania tekstu, formułuje argumenty na podstawie
tekstu oraz znanych kontekstów;
·
stosuje zasady poprawności językowej
i stylistycznej w tworzeniu własnego
tekstu;
·
wykorzystuje wiedzę
o języku w pracy redakcyjnej nad tekstem własnym, dokonuje korekty tekstu własnego, stosuje kryteria poprawności językowej.
Samokształcenie
Uczeń:
·
rozwija umiejętność
pracy samodzielnej między innymi przez przygotowanie różnorodnych form
prezentacji własnego stanowiska;
·
porządkuje
informacje w problemowe całości; syntetyzuje poznawane treści wokół problemu,
tematu, zagadnienia oraz wykorzystuje je w swoich
wypowiedziach;
·
korzysta z
literatury naukowej lub popularnonaukowej;
·
dokonuje krytycznej
selekcji źródeł;
·
wybiera z tekstu odpowiednie cytaty i stosuje
je w wypowiedzi;
·
wzbogaca swoją
wypowiedź pozajęzykowymi środkami komunikacji;
·
wykorzystuje multimedialne
źródła informacji oraz dokonuje ich krytycznej oceny;
·
gromadzi i
przetwarza informacje;
·
korzysta z zasobów multimedialnych,
np. z: bibliotek, słowników on-line, autorskich stron internetowych;
·
wykorzystuje formę
projektu w przygotowaniu i prezentowaniu oraz popularyzowaniu swoich
zainteresowań i osiągnięć.
Uwagi dotyczące
realizacji:
Lekcja trwa 45 lub 90
minut. Poprzedzona jest czterema obowiązkowymi konsultacjami z nauczycielem.
Zajęcia składają się z dwóch części: uczniowskiego przedstawienia efektów pracy
i ewaluacji projektu. Oceny projektu dokona nauczyciel po zapoznaniu się z
całością pakietów złożonych przez grupy. Ocenianiu podlega:
•
Merytoryczna wartość wykonanej pracy, tzn. poprawność rzeczowa;
•
Spójność i logiczność zrealizowanych zadań (powinny być one skoncentrowane wokół wybranej tematyki);
•
Językowa i
stylistyczna poprawność tekstów;
•
Uzasadniony wybór ilustracji;
•
Kreatywność,
pomysłowość, umiejętność zainteresowania innych pracą;
•
Rzetelność, systematyczność pracy
i terminowość wykonywania zadań przedstawionych w harmonogramie (na ocenę będzie
składać się także stopień zaawansowania działań przedstawionych na konsultacjach);
•
Współpraca
w zespole.
Wobec tak zaplanowanego oceniania
na lekcji nauczyciel ocenia kreatywność, umiejętność zainteresowania innych
pracą i gromadzi materiał do oceny współpracy w zespole. Bardzo pomocne będą tu
wnioski z ewaluacji projektu.
Ważna jest aranżacja przestrzeni.
Warto przemyśleć, aby wyeksponowane zostały przygotowane przez uczniów
materiały: makiety, maski, fotografie, itp. Jeśli grupy nie wybiorą takich
zadań, dobrze byłoby samemu przygotować odpowiedni wystrój izby lekcyjnej.
Krzesełka powinny być ustawione w półkole, tak, aby prezenterzy mieli swobodę ruchów (grupy są dosyć duże; być może któraś
przygotowała inscenizację); na środku sali powinno być sporo miejsca, które
będzie potrzebne przy ewaluacji .
Środki dydaktyczne:
·
Pakiety edukacyjne przygotowane przez uczniów;
·
Rzutnik;
·
Ankiety ewaluacyjne;
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel
wyświetla motto lekcji, dodając uczniom odwagi. Plecy prosto, głowa do góry, pewny krok – tak wygląda wiara we własne
możliwości.
2. Prezentacje
efektów projektu.
3. Ewaluacja:
Ruchoma tarcza.
Zadaniem uczniów jest przemieszczanie się po
sali w zależności od ich stosunku do twierdzeń dotyczących projektu. Na środku
pomieszczenia umieszczamy przedmiot (np. krzesło, papier, roślinę w doniczce).
Przedmiot ten reprezentuje środek tarczy. Prowadzący czyta na głos stwierdzenia
na temat projektu, a uczestnicy wybierają miejsce w sali w zależności od tego,
jak bardzo się zgadzają z danym stwierdzeniem. Im bardziej uczestnik się
zgadza, tym bliżej przysuwa się do przedmiotu na środku. Po zajęciu wszystkich
miejsc, uczniowie powinni wyjaśnić, dlaczego akurat takie miejsca zajęli. Pod koniec
ćwiczenia uczestnicy mogą zostać poproszeni o sformułowanie własnych twierdzeń
na temat zajęć.
Przykładowe twierdzenia:
Tematyka
projektu była ciekawa.
Jestem zadowolona/y
z pracy mojej grupy.
Czuję się
autorem naszej pracy.
Podczas
realizacji projektu wiele się nauczyłam/em.
Dbałam/em o
dobrą atmosferę w grupie.
W przyszłości
chcę pracować nad projektem w grupie.
W przyszłości
chcę nad projektem pracować indywidualnie.
Przy realizacji
projektu napotkałam/Em liczne trudności.
Nauczyciel może się zdecydować
również na ankietę ewaluacyjną, jeśli czas goni lub chce zapewnić uczniom
intymność odpowiedzi.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w
domu napisali swoje refleksje po realizacji projektu. Ważne, aby uwzględnili, z
czego są najbardziej dumni, co zmieniliby, gdyby jeszcze raz realizowali ten
projekt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz